Η Αίτηση – Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται από τους αποφοίτους στα Λύκεια.

Αρχικά ο υποψήφιος βρίσκει αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, το υπόδειγμα της Α-Δ (Α-Δ απόφοιτος), το κατεβάζει και αν μπορεί το εκτυπώνει. Αν δεν μπορεί να το εκτυπώσει, μπορεί να το προμηθευτεί από το Λύκειό του. Στη συνέχεια το συμπληρώνει χειρόγραφα (μόνο τα γκρι στοιχεία) και το υποβάλλει συμπληρωμένο, μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία από Δευτέρα 8 Μαρτίου έως Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο.

Σε όποιο Λύκειο υποβληθεί η Α-Δ του αποφοίτου, σε αυτό το Λύκειο ή στο αντίστοιχο εξεταστικό κέντρο θα εξεταστεί ο απόφοιτος.

Ευχές

Το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό από το βράδυ της 23/12/2020 μέχρι και την 7/1/2021 στη συνέχεια θα ενημερωθούμε από το υπουργείο.

Εύχομαι η μαγεία των Χριστουγέννων να μας αγγίξει και να μας δώσει αυτό το κάτι που χρειαζόμαστε για να είμαστε ευτυχισμένοι.

Καλά  Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το νέο έτος  2021

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Παράταση της Αίτησης Δήλωσης των μαθητών για τη συμμετοχή τους στις Πανελλαδικές εξετάσεις 2021

1. Με το από 30-11-2020 Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι παρατείνεται μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου 2020 η προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης Δήλωσης των μαθητών, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) στις σχολικές μονάδες, για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2021.
  2. Με νεότερη οδηγία οι υποψήφιοι θα κληθούν να προσέλθουν και να επιβεβαιώσουν την ορθότητα των στοιχείων των Αιτήσεων Δηλώσεών τους.

Διευκρινίσεις σχετικά με την Αίτηση-Δήλωση των ΕΠΑΛ

Ως «ΜΑΘΗΤΕΣ στα ΕΠΑΛ», για την παρούσα διαδικασία υποβολής της Αίτησης-Δήλωσης, θεωρούνται και οι τελειόφοιτοι της τρέχουσας σχολικής χρονιάς οι οποίοι φοιτούν μόνο για την απόκτηση Πτυχίου Ειδικότητας, έχοντας ήδη στην κατοχή τους, από προηγούμενη φοίτηση, τίτλο Απόλυσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (πχ Απολυτήριο ΓΕΛ, Απολυτήριο & Πτυχίο ΕΠΑΛ, Πτυχίο ΤΕΕ Β΄ Κύκλου κλπ) και οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Ιουνίου 2021 με την επιδιωκόμενη νέα τους ιδιότητα του κατόχου Πτυχίου στην ειδικότητα που τώρα φοιτούν.

Εάν ορισμένοι από τους ανωτέρω επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Ιουνίου 2021 με την παλαιότερη ιδιότητά τους όπως αυτή προκύπτει από τον Απολυτήριο Τίτλο ή/και Πτυχίο που ήδη κατέχουν, τότε θα περιμένουν τις διαδικασίες υποβολής της Αίτησης-Δήλωσης των ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ.

Παλαιότεροι απόφοιτοι ΕΠΑΛ που φοιτούν για την απόκτηση νέας Ειδικότητας στον ίδιο Τομέα, μπορούν να κάνουν Α-Δ, είτε με την ιδιότητα του Μαθητή (με βάση τη νέα ειδικότητα), είτε με την ιδιότητα του Αποφοίτου (με βάση τη προηγούμενη ειδικότητα), εφόσον τελικά παραμένουν στον ίδιο Τομέα.

Ως προς τη διαδικασίες αρχικής καταχώρισης και τελικής επιβεβαίωσης των Α – Δ, η εγκύκλιος αναφέρεται μόνο στην πρώτη. Για τη διαδικασία επιβεβαίωσης θα υπάρξουν νεότερες οδηγίες, ανάλογα και με τις γενικότερες εξελίξεις λόγω της πανδημίας

Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021

Οι μαθητές που ενδιαφέρονται να δώσουν Πανελλαδικές εξετάσεις του έτους 2021 παρακαλούνται άμεσα να κατεβάσουν τη παρακάτω ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ να τη συμπληρώσουν και να τη στείλουν στο σχολείο μέχρι 30 Νοεμβρίου.
Την αίτηση μπορείτε να τη συμπληρώσετε ηλεκτρονικά μέσω εφαρμογής επεξεργασίας κειμένου (π.χ. word) και να την στείλετε στο email του σχολείου mail@2epal-esp-n-ionias.att.sch.gr .

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Σημαντικό: Στην αίτηση τσεκάρετε με Χ το πλαίσιο 10 και όχι το 11.

Ενημέρωση εορτασμού 17/11/2020

Αγαπητοί μαθητές αύριο 16/11/2020 ημέρα Δευτέρα  θα  πραγματοποιηθεί η γιορτή του Πολυτεχνείου  μέσα  από  το webex  20:00  μ.μ.
Τα  μαθήματα θα διακοπούν και θα συνεχιστούν μετα  το πέρας  της  εκδήλωσης.

Το url  της  κυρίας  Γιατρέλη:  https://minedu-secondary.webex.com/meet/honkyr

Η κυρία Γιατρέλη θα παρουσιάσει την εκδήλωση και στη συνέχεια δυο λόγια από το Διευθυντή  του  σχολείου.

Στις 17/11/2020 δε θα πραγματοποιηθεί μάθημα!

Ταυτόχρονα θα ήθελα να σας  ενημερώσω  ότι  θα υπάρξει αλλαγή στο πρόγραμμα του  webex  στο  site του σχολείου διότι έχει έρθει εκπαιδευτικός αναπληρωτής ο οποίος θα κάνει το  μάθημα της πληροφορικής.

Το όνομα του εκπαιδευτικού είναι: Παναγογιαννόπουλου Χρήστου καθηγητη  Η/Υ

Ανακοίνωση για τα βιβλία

Τα  βιβλία  της  ειδικότητας   και  γενικής  παιδείας   τα οποία  δεν   έχετε  πάρει   ακόμη  στα  χέρια  σας     θα  τα  βρείτε   σε  μορφή  pdf  στο  διαδίκτυο.
στο  (URL)   :      http://ebooks.edu.gr/ebooks/v2/allcourses.jsp

Εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές εγγραφές

Από την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 09.00 π.μ. έως τη Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 14:00 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής και ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ. κι ΕΠΑ.Λ από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ίδιες εφόσον είναι ενήλικοι/ες, βάσει της ανωτέρω ΥΑ.