8η Μαρτίου: Αφιερωματική παρουσίαση στην Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Η 8η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, αποτελώντας ημέρα υπενθύμισης των κοινωνικών, πολιτικών, οικονομικών  και εν γένει πολιτιστικών επιτευγμάτων των γυναικών παγκοσμίως και, συνάμα, ευαισθητοποίησης για την ανάληψη δράσεων σε θέματα ωρίμανσης της ισότητας των φύλων.Οι μαθήτριες και οι μαθητές του 2ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας είχαν το προνόμιο να παρακολουθήσουν μία αφιερωματική  παρουσίαση, άρτια επιμελημένη από την εκπαιδευτικό κα. Γιατρέλη Αφροδίτη, στην οποία παρουσιάσθηκαν χαρακτηριστικά ορόσημα των αγώνων των γυναικών για ίσα δικαιώματα και κατατέθηκαν προβληματισμοί για τις ανεπάρκειες και τις υστερήσεις στις οποίες είναι ανάγκη να εστιάσουν οι πολιτικές και οι κοινωνικοί αγώνες στο μέλλον.Το 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας, απαρέγκλιτα ευαισθητοποιημένο σε θέματα ισότητας, κοινωνικής ενσυναίσθησης και συμπερίληψης, ευχαριστεί την εκπαιδευτικό της σχολικής μας μονάδας για την έξοχη παρουσίασή της, καταθέτοντας τη δέσμευση για συνέχιση παρόμοιων δράσεων κατά τα προσεχή σχολικά έτη.

Επιπλέον φωτογραφικό υλικό στον ακόλουθο σύνδεσμο: